Kolejna nagroda dla „Jurka”!

Posted by | Festiwale | No Comments

To już 26. nagroda dla filmu Pawła Wysoczańskiego na międzynarodowych festiwalach. Tym razem film otrzymał drugą nagrodę na festiwalu Sheffield Adventure Film Festival.
Tegoroczne jury zdecydowało, że Silver Award for UIAA Best Climbing Film powędruje do „Jurka”.

„Jurek” opowiada o tragicznie zmarłym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce. Dokument nie skupia się jednak na zagadce jego śmierci, ale pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

W Monocolor zajmowaliśmy się postprodukcją filmu (montaż + animacje 3d zdjęć).

Oto aktualna lista nagród dla filmu:

2017

Sheffield (Sheffield Adventure Film Festival) II Nagroda

2016
Ushuaia (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich „Ushuaia SHH”) Wyróżnienie dla filmu pełnometrażowego

Ulsan (Ulju Mountain Film Festival) Grand Prix

Torello (Festiwal Filmów Górskich) „Srebrna Szarotka” za najlepszy film górski

Torello (Festiwal Filmów Górskich) „Srebrna Szarotka” za najlepszy scenariusz, nagrodę otrzymał/a Paweł Wysoczański

Skopje (Echo Mountain Film Festival) Grand Prix

Łódź (Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”) Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za film „w którym twórca stworzył pełny i wnikliwy portret człowieka realizującego swoje pasje na granicy życia i śmierci”

Kendal (Kendal Mountain Festival) Nagroda dla najlepszego filmu o wspinaczne górskiej

Islamabad (Pakistan International Mountain Film Festival) Nagroda dla najlepszego filmu

Domzale (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) Nagroda Główna Miasta Domzale

2015
Zakopane (Spotkania z Filmem Górskim) Grand Prix za „mistrzowską, wielowarstwową opowieść o Jurku i jego czasach. Film jest pięknym przykładem połączenia ważnej historii Polski w czasie PRL-u i wielkich osiągnieciach wspinaczkowych wybitnego i niezwykłego Polaka”

Vancouver (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) Grand Prix

Teplice nad Metuji (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) Nagroda Główna

Tegernsee (Internationales BergFilm Festival) Wyróżnienie Specjalne Jury

Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema”) Nagroda Publiczności

Poprad (Festiwal Filmów o Górach) Grand Prix za „szczegółowy i kompleksowy portret jednego z najważniejszych alpinistów w historii”

Lądek-Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) Nagroda im. Andrzeja Zawady dla najlepszego filmu polskiego za „warsztat filmowy, precyzyjny i bardzo obszerny dobór materiałów archiwalnych oraz sposób, w jaki został przedstawiony główny bohater filmu – bez zbędnego patosu, z poczuciem humoru i dystansem do głównej postaci”

Lądek Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) Nagroda Publiczności

Kopenhaga (Danish Adventure Film Festival) Nagroda Specjalna Jury

Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt”) Nagroda Główna „Złoty Nurt – Wydarzenie Nurtu” za „pasjonujący portret wielkiego polskiego himalaisty jako pożegnanie z idealistyczną wizją zdobywania szczytów”

Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt”) Nagroda Publiczności

Katmandu (Kathmandu International Mountain Film Festival) II Miejsce

Katar (Aljazeera International Television Production Festival) Wyróżnienie „Child and Family Award”

Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich i Przygody „Hory a Mesto”) Nagroda V4

Bilbao (Bilbao Mendi Film Festival) Nagroda dla najlepszego filmu górskiego

Bansko (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) Nagroda dla filmu o górach, przygodzie i eksploracji

Autrans (Międzynarodowy Festiwal Filmów Śniegu i Lodu) Nagroda Jury Stowarzyszenia Przewodników Górskich

Nagroda na festiwalu w Kielcach dla „1989”

Posted by | Bez kategorii | No Comments

Kolejna nagroda dla „1989”! Bardzo się cieszymy. Podczas Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach, film Film otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za „rzetelne naświetlenie naszej 25. rocznicy odzyskania niepodległości, poprzez selekcję i formalnie ciekawe wykorzystanie języka filmowego w materiałach archiwalnych”. Jest to drugi film Michała Bielawskiego, zmontowany przez Grzegorza Mazura w Monocolor.

Nowy Opener Monocolor Production House

Posted by | Monocolor | No Comments

Nie lubimy przysłowia „Szewc bez butów chodzi”. Ostatnio potrzebowaliśmy dodać krótki (max. 5 sekund) opener do jednej z ofert więc ochoczo zabraliśmy się do pracy. Mieliśmy na to jedynie 10 godzin (w tym rendery) tak więc było to podwójnie ciekawe wyzwanie. Efekt poniżej. Mamy nadzieję, że ci się spodoba.

Concept: Grzegorz Mazur
Animation: Grzegorz Mazur, Aleksander Dembowski
Sound: Cat Fetishist

DRUŻYNA – Premiera

Posted by | Bez kategorii | No Comments

W czasie kiedy cała Polska szykuje się do Mistrzostw świata Siatkarzy, my zapraszamy do kin na premierę „Drużyny”, filmu odkrywającego kulisy ciężkiej pracy kadry polskich siatkarzy. „Drużyna” Michała Bielawskiego w kinach już 8 sierpnia!

 

Nadchodzące premiery…

Posted by | Monocolor | No Comments

Będzie się działo! Mieliśmy ostatnio ogrom pracy starając się zdążyć z premierą filmu „1989”. Na szczęście wszystko udało nam się zapiąć na ostatni guzik i teraz czas na chwilę odpoczynku.
Film „1989” będzie można zobaczyć w dniach 14-16 maja na festiwalu Planete Doc Review (Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz)
15 maja natomiast odbędzie się pokaz specjalny filmu „Mundial. Gra o wszystko” z udziałem m.in. Agnieszki Holland oraz Ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata. Niestety wstęp tylko na specjalne zaproszenia ale…
23 maja ogólnokrajowa premiera kinowa filmu „Mundial. Gra o wszystko” w reż. Michała Bielawskiego. Dystrybucją zajmuje się Against Gravity.
4 czerwca w TVP1 premiera telewizyjna filmu „1989”.
8 sierpnia kinowa premiera filmu „Drużyna”, pełnometrażowego dokumentu o polskich siatkarzach, w reżyserii Michała Bialawskiego. Film produkowany jest przez Unlimited Film Operatioins, a my w Monocolor zajmować się będziemy postprodukcją.

Kolejna nagroda w Chicago dla „Obietnicy dzieciństwa”

Posted by | Świat | No Comments

W prestiżowym konkursie Chicago International Film Festival Television Awards 2014 „Obietnica dzieciństwa” została uhonorowana nagrodą „Silver Plaque” dla najlepszego filmu dokumentalnego o tematyce społecznej. To kolejny po „Amerykaninie w PRL-u” owoc współpracy między reżyserami Piotrem Morawskim i Andrzejem Kaczyńskim a montażystą Grzegorzem Mazurem.
Film już po raz drugi został nagrodzony w Chicago. Na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu.

Więcej informacji na stronie TVP.

„1989” – Nowy film Michała Bielawskiego

Posted by | Monocolor | No Comments

Ruszyliśmy z postprodukcją filmu upamiętniającego wydarzenia i przemiany do jakich doszło w Polsce w 1989r. Reżyserem filmu jest Michał Bielawski, reżyser świetnie odbieranego na festiwalach na całym świecie filmu „Mundial. Gra o wszystko”. „Mundial” już w maju będzie miał swoją premierę kinową w Polsce. „1989” ma premierę na początku czerwca b.r.

Dziś pokaz „Mundialu” na festiwalu w Japonii.

Posted by | Świat | No Comments

Dziś odbywa się pokaz filmu Michała Bielawskiego „Mundial. Gra o wszystko” (Mundial. The highest stakes) na festiwalu filmowym w Yokohamie.
Przy filmie, jeszcze zanim powstało Monocolor, pracował Grzegorz Mazur i Aleksander Dembowski. Odpowiedzialni byliśmy za montaż, animacje zdjęć i rysunków oraz postprodukcję. Film, jak dotąd, był nagradzany trzykrotnie na festiwalach: dwa razy zwyciężając w USA oraz otrzymał Wyróżnienie Specjalne na Planet Doc Review w Warszawie.

Ostatnie szlify przy nowym filmie Leo Kantora

Posted by | Monocolor | No Comments

Powoli dobiegają do końca prace nad filmem „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” w reżyserii Leo Kanora. Obecnie film jest już w fazie postprodukcji dźwięku. Realizatorem dźwięku jest Przemysław Książek ze studia Silenzio. My odpowiedzialni byliśmy za montaż, animacje zdjęć i rysunków oraz postprodukcję. Film będzie miał premierę prawdopodobnie już w marcu we Wrocławiu i dzień później w Warszawie. To dosyć trudna do opowiedzenia historia, której – jak mówi reżyser – „nikt za niego opowie”.

Pierwszy wpis w nowym serwisie.

Posted by | Monocolor | No Comments

Stało się. Po kilku tygodniach prac udało nam się uruchomić nową stronę. Jest lekka i przejrzysta.

Nas dziś czeka coś równie ekscytującego – będziemy testować nowe kamery Blackmagic.

A to wszystko w związku z nowym projektem, o którym dowiecie się więcej wkrótce.

Pomysły…

Posted by | Inspiracje | No Comments

Najlepsze pomysły nie przychodzą na zawołanie. Zjawiają się nagle, niepostrzeżenie. Wkradają się do głowy i w jednej chwili wszystko zmieniają. Projekt, który jeszcze przed momentem był tylko kilkoma suchymi hasłami na kartce formatu A4, nagle ożywa wyświetlając się sam na ekranach naszej wyobraźni. To są te chwile kiedy czujesz, że możesz wszystko.

Niestety bardzo dużo z tych pomysłów nigdy nie ujrzy światła dziennego. Jakie są tego powody? Czasami brakuje nam finansowania, czasami partnera, który pomoże nam przebrnąć przez fazę realizacji. Ale najgorzej kiedy brak nam odwagi, że to się może udać. 

Masz  pomysł, który może zmienić świat filmu lub telewizji? Daj nam znać! Jeśli nas zainteresuje, pomożemy ci go zrealizować.